Treść na stronę

STEWARD/STEWARDESSA

Sprawozdanie z wycieczki klasy I Ha

do Portu Lotniczego Gdańsk

Dnia 2 kwietnia 2019 roku klasa I Ha w ramach innowacji pedagogicznej – steward/stewardessa uczestniczyła w wycieczce do Portu Lotniczego w Gdańsku.

Celem wycieczki było zwiedzenie lotniska oraz uzyskanie informacji dotyczącej funkcjonowania portu lotniczego. Uczniowie zdobyli wiedzę odnośnie zasad bezpieczeństwa obowiązujących na lotnisku, odprawy i kontroli pasażerskiej, działania sortowni bagażowej, funkcjonowania lotniskowej straży pożarnej oraz służby medycznej.

Opiekunami grupy była Pani Katarzyna Thiel-Winkler oraz Agnieszka Gancarz.

Pokaz profesjonalnego makijażu firmy AVON

Dnia 20 września 2018 roku klasa IHa z innowacją stewardessa uczestniczyła w dwugodzinnym profesjonalnymszkoleniu makijażu firmy Avon. Podczas szkolenia uczniowie zapoznali się zróżnicą między makijażem dziennym i wieczorowym oraz odpowiednim doboremkosmetyków do określonej cery. W drugiej części szkolenia odbył się pokazmakijażu na jednej z uczennic, podczas którego konsultantka opowiadała otechnikach modelowania twarzy za pomocą kosmetyków oraz sposobami utrwalaniamakijażu.

Szkolenie personelu pokładowego

W dniach 17-18 listopada oraz 8-9 grudnia 2018 r. w Zespole Szkół Hotelarsko – Gastronomicznych w Gdyni warszawska firma SDKY4JET poprowadziła dla uczniów Technikum Hotelarskiego szkoilenie „Cabin Crew Introduction Course” dla personelu pokładowego.

SKY4JET to zespół doświadczonych instruktorów i pilotów linii lotniczych, dla których lotnictwo to pasja i praca. Program szkolenia obejmował między innymi zagadnienia z zakresu podstaw wiedzy lotniczej, środowiska pracy, współpracy w zespole, bezpieczeństwa lotu, zasad rekrutacji dla personelu pokładowego.Szkolenie obejmowało przygotowanie teoretyczne do procesu rekrutacji w charakterze członka Personelu Pokładowego (Cabin Crew) oraz zajęcia ćwiczeniowo– warsztatowe. Pierwsze szkolenie poprowadzili stewardessa Ewa Szklarskai pilot Marcin Wenta. W kursie wzięły udział 23 osoby ( w tym 1 nauczycie lZSHG). Drugie szkolenie poprowadzili stewardessa Marta Biała i Agnieszka Bolesławska-Wenta. W kursie wzięły udział kolejne 23 osoby ( w tym kolejny nauczyciel ZSHG).

Każdy z uczestników szkolenia otrzymał imienny certyfikat potwierdzający udział w szkoleniu i wystawiony w języku angielskim.

Zwiedzanie promu pasażerskiego STENA VISION

Dnia 19.11.2018r.odbyła się wycieczka przedmiotowa na prom pasażerski „Stena Vision” Celemwycieczki było zapoznanie młodzieży z bazą noclegową w turystyce morskiej orazz pracą poszczególnych działów promu. Po przybyciu na terminal promowyzostaliśmy powitani przez pracownicę firmy Stena Line, która oprowadzała nas poposzczególnych działach statku zapoznając z zasadami ich funkcjonowania.Młodzież mogła dowiedzieć się o systemie pracy w housekeepingu,restauracjach, klubach, sklepach, zwiedzić gabinety SPA, kabiny promowe klasy ekonomicznej ale takżeklasy LUX. Dodatkowa atrakcją zwiedzania była wizyta na mostku kapitańskim orazrozmowa z kapitanem, który wyjaśniał zastosowanie i wykorzystanie nowoczesnychurządzeń niezbędnych do pracynawigatora. Wizyta na promie zakończyła się małym poczęstunkiem, pani przewodnik wyczerpująco odpowiadała na pytaniazadawane przez młodzież.

Spotkanie ze stewardessą linii lotniczych Ryanair

W dniu 14.01.2019 r. odbyło się spotkanie uczniów I THA, klasy z innowacją stwardessa/steward ze stewardessą Linii Lotniczych Ryanair. Stewardessa zapoznała młodzież z poszczególnymi etapami jakie przechodzi w swojej karierze steward/stewardessa linii lotniczych, począwszy od rekrutacji, szkolenie, awans zawodowy. Ponadto przedstawiła wymagania, umiejętności oraz preferencje personalne pracowników pokładowych, opowiedziała również o dyscyplinie mundurowej oraz wyglądzie zewnętrznym stewardessy i stewarda.

Uczniowie dowiedzieli się również na czym polega praca stewardessy/stewarda, zakresie obowiązków na poszczególnych stanowiskach.

Uczniowie chętnie zadawali pytania dotyczące pracy w liniach lotniczych.


PILOT WYCIECZEK - FRANCJA, WŁOCHY, HISZPANIA

Światowy Dzień Turystyki

W dniu 27.09.2018 r. miały miejsce szkolne obchody Światowego Dnia Turystyki. Główne cele przedsięwzięcia to:

· poszerzanie wiedzy z zakresu turystyki igeografii, zwłaszcza krajów takich, jak Hiszpania, Włochy i Francja;

· uwrażliwianie uczniów na piękno otaczającej przyrody oraz architektury;

· popularyzowanie aktywnych sposobów spędzania wolnego czasu;

· rozwijanie zainteresowań pozalekcyjnych.

W trakcie długich przerw w sali nr 3 uczniowie klasy 1 TOT w strojach nawiązujących do Hiszpanii, Włoch i Francji prezentowali walory turystyczne tych krajów, przeprowadzili quiz dotyczący wiedzy na temat Włoch. Dodatkową atrakcją był zorganizowany przez wymienioną klasę poczęstunek składający się potraw nawiązujących do tradycji kulinarnych patronackich krajów. Uczestnicy mogli więc spróbować francuskich bagietek,hiszpańskich oliwek czy włoskiego tiramisu.

Głównym punktem obchodów Światowego Dnia Turystyki 2018 było ogłoszenie przez Dyrektora Szkoły, p. Bogusławę Flisykowską, zwycięzców szkolnego konkursu fotograficznego pod nazwą „Wspomnienia z wakacji”. Laureatami konkursu zostali następujący uczniowie:

· Zuzanna Semmerling 1TOT (Żelistrzewo) I miejsce w kategorii Polska

· Oliwia Duszyński 1TGa (Islandia), I miejsce w kategorii Świat

· Mateusz Wilczewski (Dominikana), I miejsce w kategorii Ludzie

· Kamil Rogowski 1TOT (Cortina d’Ampezzo)I miejsce w kategorii Hiszpania, Włochy, Francja

Wyróżnienia otrzymali:

· Milena Zuber 2TOT

· Roxana Markowtz 1 TOT

· Sylvia Kudermann 1TOT

Zdjęcia wszystkich uczestników konkursu prezentowane były w formie pokazu multimedialnego w trakcie długich przerw w sali nr 3.


Dzień hiszpański

W związku z obchodzonym przez ZSHG Dniem Hiszpańskimpostanowiliśmy przenieść się na gorące plaże Costa Brava, odwiedzić Gaudiego wBarcelonie, podziwiać dzieła Salwadora Dali, rozsmakować się w tapasach, paellii chorizo przy muzyce i tańcach flamenco Hiszpanii.

Organizacja obchodów tego święta jest rozpoczęciem cykluuroczystości związanych z wprowadzeniem w ZSHG innowacji pedagogicznej pilotrezydent: Francja, Hiszpania, Wlochy.

Nie zabrakło licznych atrakcji takich jak:

-quiz na temat ciekawostek związanych z Hiszpanią,

-karaoke po hiszpańsku, którego uczą się nasi"turyści" w ramach innowacji pedagogicznej,

-pokaz slajdów przedstawiających piękno i tradycjeHiszpanii,

-degustacja tapasów,

- możliwość rozsmakowania się w specjałach hiszpańskich wnaszej sali konsumenta, które przygotowali specjalnie na tę okolicznośćuczniowie z Technikum Gastronomicznego.

Dzień francuski

27 marca (środa) w ZSHG odbył się w szkole Dzień Francuski objęty honorowym patronatem Konsula Honorowego Francji Na Pomorzu, Pana Alain Mompert. Tego dnia w w salach technologicznych odbyło się wspólne gotowanie Uczniów z Francji, przebywających na wymianie w Gdyni oraz ich polskich korespondentów, uczniów naszej szkoły. W degustacji przygotowanych polskich i francuskich potraw wziął udział Konsul Honorowy.DIETETYKA

CUKIERNICTWO